Aktivnost 2017.-2021.
Na projekt proširenja lučice dosad su potrošeni milijuni kn, nekoliko puta je projekt mijenjan kako bi ga se pokušalo prikazati kao samoisplativ, profitabilan projekt.
Projekt se radio, a da nema čvrstih dokaza o bilo kakvom sufinanciranju izgradnje.Inicijalna cijena izgradnje od preko 50 milijuna knće biti znatno probijena. To je preko 5 godina cjelokupnih raspoloživih sredstava u Proračunu Općine Tučepi.
Na nedavnoj sjednici Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije odbijen je prijedlog potpore izgradnji lučice u Tučepima.
Dodatno se utvrdilo i da postojeći projekt nije dobar, dovoljno čvrst, nego mu trebati nadodati još do 20 metara širine podupirajućeg kamenog nasipa što je vidljivo iz Prijedloga Odluke o davanju koncesije na pomorskom dobru (Županijska skupština, 14.3.2021.) čime će nova širina kamenog nasipa biti cca 80 metara, duljine preko 250 metara.
Možemo zaključiti da će cijena radova znatno porasti, za milijune ili desetke milijuna kuna.
Općina Tučepi nema proračunski kapacitet niti za sufinanciranje gradnje a kamoli za samostalnu gradnju.
Idejnim projektom izgradnje luke nautičkog turizma „Eko marina Tučepi” uz postojećih 25 vezova, predviđa se povećanje kapaciteta za prihvat još dodatnih 80 vezova, što ukupno u luci nautičkog turizma iznosi 105 vezova.
Potrošit će se skoro milijun kuna (1.000.000 kn) po dodatnom vezu. Po županiji se grade lučice s cijenom od 50.000 kn do 200.000 kn po vezu. Dubina nekih dijelova je i preko 15 metara. Zbog dosta gline bit će potrebno i dodatno produbljivanje morskog dna.
Privremeno odlaganje građevinskog otpada nastalog tijekom izvođenja radova na lučici predviđeno je u reciklažnom dvorištu, kojeg nema. Alternativa je korištenje reciklažnog dvorišta u Gornjim Igranima koje još nije dovršeno. No i ovo će dodatno znatno dignuti cijenu radova.
Nasipavani materijal (kamen) je predviđene mase od 0,1 kg do 500 kg. Poznavajući dosadašnje radove u Tučepima, Makarskoj,... možemo sumnjati da će u materijalu biti i znatna količina zemlje.
Očekuje se i preko 100.000 kubičnih metara materijala, što znači mogućnost da će stotine/tisuće kubičnih metara blata završiti po plažama Ratac, Dračevice i cijelom podmorju.
Suprotno navodima načelnika da će projekt financirati Županijska lučka uprava, u njihovim projektima (http://www.lucka-uprava-sdz.hr/projekti) se uopće ne spominje Eko marina Tučepi.
Javni uvid za projekt je bio u uredu Splitsko-dalmatinske županije i tamo su se trebale dati primjedbe. Projekt koji je planiran u Tučepima a ne konzultira mještane Tučepa?
Godišnji proračun SDŽ je 1500 milijuna kn od čega 900 milijuna ide samo na zdravstvo, školstvo, kulturu (decentralizirana sredstva države). SDŽ ima na raspolaganju svega do 600 milijuna kn za sve ostale obveze i projekte u županiji i oni će dati čak 70-80 milijuna kn samo Tučepima za regionalno nebitnu lučicu malog kapaciteta, neznatnog prometa i izuzetno skupog ulaganja po vezu? Za te novce SDŽ može izgraditi potpuno nove 2-3 škole u čemu je naša županija najgora u RH.
Mislite li da izgradnja ove podmorske piramide neće znatno utjecati i trajno promijeniti izgled plaža, priobalja i priobalnog podmorja?
Mi nećemo odlučiti sami.
S obzirom da su planovi daleko odmaknuli (do građevinske dozvole) mi ne bismo počeli gradnju prije nego što bi mještani na referendumu potvrdili da se slažu s tim projektom.
Oni koji planiraju skore iskope i moraju odvoziti iskopanu zemlju desecima km u zaleđe jedva će dočekati ovu priliku dvostruke zarade. Umjesto troškova odvoza, nastat će dodatna zarada.
Program 2021.-2025.
Na projekt proširenja lučice dosad su potrošeni milijuni kn, nekoliko puta je projekt mijenjan kako bi ga se pokušalo prikazati kao samoisplativ, profitabilan projekt.
Projekt je pred izdavanjem građevinske dozvole a nitko ga ne želi financirati. Inicijalna cijena izgradnje preko 50 milijuna kn će biti znatno probijena. To je preko 5 godina cjelokupnih raspoloživih sredstava u Proračunu Općine Tučepi.
Općina Tučepi nema proračunski kapacitet niti za sufinanciranje gradnje a kamoli za samostalnu gradnju.
Javni uvid za projekt je bio u uredu Splitsko-dalmatinske županije i tamo su se trebale dati primjedbe.
Projekt koji je planiran u Tučepima a ne konzultira mještane Tučepi?
Prije gradnje potrebno je javno stručno izložiti projekt, i referendumom zatražiti mišljenje građana.
Iz Splitsko-dalmatinske županije i Lučke uprave SDŽ trebaju zajedno sa stručnjacima iz područja izgradnje lučica, zaštite priobalja mještanima izložiti tko financira projekt (podastrijeti ugovor koji o tome nedvosmisleno svjedoči), je li ekološki prihvatljiv, je li isplativ i od interesa za županiju i Tučepi?
